Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 43 cente BMW airbag lambasi probleminin cözümü

Tecrübeli Üye turet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    397
    Tesekkür almis: 936 -> 364 konu

43 cente BMW airbag lambasi probleminin cözümü

arkadaslar

bildigimiz gibi cogu bmwlerde görünürde bir ariza olmadigi halde airbag lambalari yaniyor ve servise gitmeden söndürülemiyor.

airbag lambasi yanarken tüv almakda mümkün degil.
    yani tüv den önce tamir edilmesi gerekiyor.
    ancak bu tamir 1000 eurolara kadar masraf acabiliyor

ben asagidaki yöntemi e46 da uyguladim ve basarili oldum.
    ayni yöntemin BMW E31, E34, E36, E46, E38, E39, E65, E66, X5-E53, Z3-E36/7 tipi arabalar icinde gecerli oldugu ebayda görülüyor.

genelde airbag arizalari sunlardan kaynaklaniyor

- muavin koltugunun icindeki folya tipindeki basinc sensörünün bozulmasi (koltuga diz cökerek arka koltuklara bakarken bozulabiliyor)
    - koltuklarin altindaki fislerin cikmasi veya uclarinin oksitlenmesi
    - kemer takilan kutulardaki sönsörlere su temas etmesi veya sensörlerin bozulmasi
    - kemer kayislari üzerine baskiyi algilayan salterlerin ara sira takilmasi
    - akünün üzerindeki akü ayirici kablo fisinin oksitlenmesi

size sunacagim yöntem, ariza muavin koltugu (beifahrersitz, sitzbelegungserkennungssensor) sensöründen kaynaklanan arizalarin cözümü icindir.
    tamamen kendi cabalarimla internette arastirmalarimin sonucudur. lütfen kopyalayip baska bordlara tasimayalim

parca degeri 43 centdir.
    evet yanlis anlamadiniz 43 cent!!!

Bu modüller ebayda 50 ile 75 euro arasi satiliyor.

Önce bu linkdeki resime bir bakalim

üstteki link calismazsa
    Buda Rapidshare Linki

tamirhane ve evde yapilmasi gerekenler

- önce bmw veya bosch veya tanidiginiz bir tamircide diagnose cihazindan arizanin nerede oldugunu ögrenmek
    - ariza fis kontakt yerlerinden veya muavin koltugu sensöründen kaynaklaniyorsa sevinip conrad veya baska bir yerden
    1 tane 1N4007 diodu ve 1 tane 100 kilo ohm widerstand (direnc) almak. (illeki 1N4007 ve 30 kilo Ohmluk widerstand olamasi gerekmiyor.
    diod 1N4001 ile 1N4007 arasi olabilir. Direnc 30 kilo Ohm ile 100 kilo Ohm arasi olabilir)
    ben 1N4007 ve 100 kilo ohm tavsiye ediyorum. diod 10 cent, direnc 33 cent.
    - diodeyi U seklinde kivirin
    - diodenin 1 cm kadar altina kivrilan bacaklara 100 kilo ohmluk direnci lehim yapin (lehim yaparken cok fazla isi uygulayip diodeyi yakmayin). direncin yönü önemli degil.

arabada yapmaniz gerekenler

- kontak kapali olacak, kontak anahtari cikmis olacak
    - muavin koltugu altinda airbag sistemine ait olan fisli baglantilar iptal edilip birbirina ait olan kablolar lehimlenecek.
    - akünün arti kutubu üzerindeki akü ayiricinin kablosunun fisi iptal edilip kablo lehimlenecek.
    - muavin koltugunun altindaki kutu sökülecek, koltugun icindeki sensörden gelen mavi ve beyaz kablo kesilecek. fis kutuda kalacak
    - hazirladigimiz diod ve direncden olusan modül kestiginiz kablolarin kutuya giden tarafina lehim edilecek veya baska sekilde baglanacak. (resime bak)

!!!!!DiKKAT: diodun kalin cizgili taraftaki bacagi mavi kabloya baglanacak COK ÖNEMLi!!!!! (resime bak)

- diagnose cihazi ile arizayi sildirin.

UYARILAR:

arkadaslar
    - ariza sadece koltuk sensöründen kaylaklaniyorsa fisleri iptal edip lehim yapmaniz gerekmiyor.
    - lehim yapmak zorunda kalirsaniz kablolari yanlis kablolarla birlestirmeyin
    - hazirladigimiz modülde yön cok önemli
    - modülün arabaya takilisinda mavi kablonun mutlaka diodun kalin cizgili bacagi tarafina takilmasi gerek
    - muavin koltugunun sensörü iptal edilip modül takildiktan sonra, muavin koltuguna kesinlikle cocuk oturagi monte edilmeyecek ve cocuk oturtulmayacak.
    CÜNKÜ yaptigimiz bu islemle yolcu airbagi devamli aktif oldugundan, kaza aninda oturakta yolcu olmasa bile airbag acilacaktir.

(yolcu koltugundaki sensörün amaci, koltukta oturan yoksa , kaza aninda o airbagin acilmasini önlemek. bu durumda hasar maliyeti biraz daha düsük olur.
    hazirladigimiz modül orada herzaman birinin oturdugunu simule eder. yani kaza aninda oturan olmasa bile airbag acilir)

Arkadaslar
    ben e46 da problemlerimi anlattigim sekilde cözdüm.

yukarida anlatilanlari uygularken veya uyguladiktan sonra cikan veya cikabilecek problemlerde kesinlikle
    sorumluluk kabul etmedigimi beyan ederim.
    sorumluluk kendinize aittir.

kolay gelsin
    Konu turet tarafından (30.Ekim.2008 Saat 11:06 ) değiştirilmiştir.

2. 9 Beceriksiz bu yararli mesaj icin turet arkadasa tesekkür etmekte:

-=[ Bir beceriksiz centilmendir. Tesekkür buttonunu kullanir, spam yapmaz! ]=-

Üye m1001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    290
    Tesekkür almis: 10 -> 10 konu
    Kadesim emegin icin tesekkür ederim Güzel bir calisma parentez icin de (sagdaki sitz erkenner adi üzerinde koltuga birisi oturdugunda sistemi calistiriyor yani :kaza aninda eger arabada 2 kisi varsa 2 side aciliyor 1 kisi varsa sadece söförün tarafi aciliyor bu sekilde ister arabada 2 veya 1 kisi olsun farket miyecek 2 airbag de acilacak bu sistemin amaci 2. airbag i gerektiginde acmak icin ) Bilginize arkadaslar Allahaemanet olun .

4. Beceriksiz bu yararli mesaj icin m1001 arkadasa tesekkür etmekte:

-=[ Bir beceriksiz centilmendir. Tesekkür buttonunu kullanir, spam yapmaz! ]=-

Tecrübeli Üye r.cetinkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    37
    Tesekkür almis: 1,037 -> 195 konu
    usta devreyi biraz aciklarmisin ordaki widerstand ne icin ?? ne ise yariyor

Tesekkür etmis
    397
    Alıntı r.cetinkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta devreyi biraz aciklarmisin ordaki widerstand ne icin ?? ne ise yariyor

@r.cetinkaya usta

koltuk sensörünün kimse oturmuyorken belli bir direnci var.
    bu direnc üzerine insan oturunca kilosuna göre degisiyor.
    sadece diod ile veya sadece direncle ariza verir
    yani ikisinin beraber paralel takilmasi gerekiyor.
    arabanin elektronigini sadece bu sekilde aldatabiliyorsunuz.

diode ve widerstand ikisinin beraber toplam direnci oturagin üzerinde biri oturursa o durumdaki ölcülen dirence esit.
    yani biri oturuyormus simulasyonu yapiliyor.

@m1001 usta
    böyle bir metodu uygulamanin amaci aslinda, cok hassas olan ve ortalama her 2 senede bozulabilen koltuk sesörünü en ekonomik sekilde devre disi birakmak ama fonksiyonunu korumak.

eger koltuk sensörü bozulursa koltugun oturulan yeri katlarina ayriliyor, yeni 20x20 cm büyüklügündeki folya sensörü yapistiriliyor ve koltuk tekrar kapatiliyor.
    bu is almanyada servislerde bu sekilde yapiliyormu yoksa komple koltukmu degisiyor bilmiyorum. cünkü burada 600-1000 euro kadar istiyorlar.
    türkiyede 2 saat sürüyor ve sensörüyle birlikte 120 euro kadar tutuyor.

Ben sensörü bozulan arkadaslara yukaridaki anlattigim 43 centlik metodu öneririm.

allah göstermesin, airbag acilacak siddette kaza yaptiktan sonra yolcu koltugunun airbaginin acilmasi bence cok fazla masraf acmaz.

Özet olarak: bu uygulamadan sonra kaza aninda yolcu airbagi, koltuk üzerinde insan olmasa bile acilacaktir.

Kicked 09Nazilli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hessen / Ege
    Tesekkür etmis
    572
    Tesekkür almis: 522 -> 326 konu
    Alıntı turet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar

bildigimiz gibi cogu bmwlerde görünürde bir ariza olmadigi halde airbag lambalari yaniyor ve servise gitmeden söndürülemiyor.

airbag lambasi yanarken tüv almakda mümkün degil.
    yani tüv den önce tamir edilmesi gerekiyor.
    ancak bu tamir 1000 eurolara kadar masraf acabiliyor

ben asagidaki yöntemi e46 da uyguladim ve basarili oldum.
    ayni yöntemin BMW E31, E34, E36, E46, E38, E39, E65, E66, X5-E53, Z3-E36/7 tipi arabalar icinde gecerli oldugu ebayda görülüyor.

genelde airbag arizalari sunlardan kaynaklaniyor

- muavin koltugunun icindeki folya tipindeki basinc sensörünün bozulmasi (koltuga diz cökerek arka koltuklara bakarken bozulabiliyor)
    - koltuklarin altindaki fislerin cikmasi veya uclarinin oksitlenmesi
    - kemer takilan kutulardaki sönsörlere su temas etmesi veya sensörlerin bozulmasi
    - kemer kayislari üzerine baskiyi algilayan salterlerin ara sira takilmasi
    - akünün üzerindeki akü ayirici kablo fisinin oksitlenmesi

size sunacagim yöntem, ariza muavin koltugu (beifahrersitz, sitzbelegungserkennungssensor) sensöründen kaynaklanan arizalarin cözümü icindir.
    tamamen kendi cabalarimla internette arastirmalarimin sonucudur. lütfen kopyalayip baska bordlara tasimayalim

parca degeri 43 centdir.
    evet yanlis anlamadiniz 43 cent!!!

Bu modüller ebayda 50 ile 75 euro arasi satiliyor.

Önce bu linkdeki resime bir bakalim

tamirhane ve evde yapilmasi gerekenler

- önce bmw veya bosch veya tanidiginiz bir tamircide diagnose cihazindan arizanin nerede oldugunu ögrenmek
    - ariza fis kontakt yerlerinden veya muavin koltugu sensöründen kaynaklaniyorsa sevinip conrad veya baska bir yerden
    1 tane 1N4007 diodu ve 1 tane 100 kilo ohm widerstand (direnc) almak. (illeki 1N4007 ve 30 kilo Ohmluk widerstand olamasi gerekmiyor.
    diod 1N4001 ile 1N4007 arasi olabilir. Direnc 30 kilo Ohm ile 100 kilo Ohm arasi olabilir)
    ben 1N4007 ve 100 kilo ohm tavsiye ediyorum. diod 10 cent, direnc 33 cent.
    - diodeyi U seklinde kivirin
    - diodenin 1 cm kadar altina kivrilan bacaklara 100 kilo ohmluk direnci lehim yapin (lehim yaparken cok fazla isi uygulayip diodeyi yakmayin). direncin yönü önemli degil.

arabada yapmaniz gerekenler

- kontak kapali olacak, kontak anahtari cikmis olacak
    - muavin koltugu altinda airbag sistemine ait olan fisli baglantilar iptal edilip birbirina ait olan kablolar lehimlenecek.
    - akünün arti kutubu üzerindeki akü ayiricinin kablosunun fisi iptal edilip kablo lehimlenecek.
    - muavin koltugunun altindaki kutu sökülecek, koltugun icindeki sensörden gelen mavi ve beyaz kablo kesilecek. fis kutuda kalacak
    - hazirladigimiz diod ve direncden olusan modül kestiginiz kablolarin kutuya giden tarafina lehim edilecek veya baska sekilde baglanacak. (resime bak)

!!!!!DiKKAT: diodun kalin cizgili taraftaki bacagi mavi kabloya baglanacak COK ÖNEMLi!!!!! (resime bak)

- diagnose cihazi ile arizayi sildirin.

UYARILAR:

arkadaslar
    - ariza sadece koltuk sensöründen kaylaklaniyorsa fisleri iptal edip lehim yapmaniz gerekmiyor.
    - lehim yapmak zorunda kalirsaniz kablolari yanlis kablolarla birlestirmeyin
    - hazirladigimiz modülde yön cok önemli
    - modülün arabaya takilisinda mavi kablonun mutlaka diodun kalin cizgili bacagi tarafina takilmasi gerek
    - muavin koltugunun sensörü iptal edilip modül takildiktan sonra, muavin koltuguna kesinlikle cocuk oturagi monte edilmeyecek ve cocuk oturtulmayacak.
    CÜNKÜ yaptigimiz bu islemle yolcu airbagi devamli aktif oldugundan, kaza aninda oturakta yolcu olmasa bile airbag acilacaktir.

(yolcu koltugundaki sensörün amaci, koltukta oturan yoksa , kaza aninda o airbagin acilmasini önlemek. bu durumda hasar maliyeti biraz daha düsük olur.
    hazirladigimiz modül orada herzaman birinin oturdugunu simule eder. yani kaza aninda oturan olmasa bile airbag acilir)

Arkadaslar
    ben e46 da problemlerimi anlattigim sekilde cözdüm.

yukarida anlatilanlari uygularken veya uyguladiktan sonra cikan veya cikabilecek problemlerde kesinlikle
    sorumluluk kabul etmedigimi beyan ederim.
    sorumluluk kendinize aittir.

kolay gelsin
    Arkadaslar Dikkatinize !!!!!!!

AIRBAG´ta herhangi bir deyistirmek veya tamir etmek Kanunen yasaktir. AIRBAG´i sadece yetkili ve bu isten anlayan vede Explosion hakkinda bilgisi olan biri yapabilir. Benden söylemesi .

LINK:
    http://www.bam.de/de/service/amtl_mi..._tech_zwe3.pdf

Tesekkür etmis
    397
    @09Nazillili hemserim.

yukaridada belirttigim gibi.
    ben sadece kendi arabama taktigimdan sorumluyum. bu degisikligi yapmami kimse yasaklayamaz.
    kaldiki bmw servisi bazi durumlarda yolcu airbaginde benzeri bir degisiklige gidiyor ve cocuk arabasi takilamaz diye aufkleber yapistiriyor.
    kaza olursa, birine zarar gelirse ve bu zararin arabamda yapilan degisiklikten kaynaklandigi ispatlanirsa sonuclarina katlanirim.

airbagde yapilan degisiklikleri bende tasvip etmiyorum
    yalniz "kanunen yasak" ibaresini abartili buluyorum.
    verdigin linkten böyle degisikliklerin sertifikasiz, patentsiz seri sekilde üretilip satilamayacagini anliyorum. cünkü ileride dogabilecek zararlara karsi üreticinin garantör olmasi gerek.

bmw formlarina ve ebaya bir bak.
    bu konuda neler yapiliyor.
    Konu turet tarafından (29.Ekim.2008 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye RecoAga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gelsenkirchen/Hacibektas
    Tesekkür etmis
    733
    Tesekkür almis: 559 -> 462 konu
    Turet kardes
    bizlere aktardigi bilgilerinden dolayi tesekkür ederim.

Bu isin sorumlulugunu kabul edenler uygular.
    Kabul etmeyenler servislerini tercih eder.

Yalniz bilinmesi gereken birsey daha var.
    Ön koltukta bebek koltugu varsa sorun tesgil eder. Bebek koltugu oldugunda zaten Airbag iptal edilir.

Gerci Turet kardesimiz bunada cözüm sumuyor anlayanlar icin (agirlik sensorunu özenle ve bilincli secmek gerekiyor cocuk varsa)

Saygilar

Recoaga

Tesekkür etmis
    397
    Alıntı RecoAga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turet kardes
    bizlere aktardigi bilgilerinden dolayi tesekkür ederim.

Bu isin sorumlulugunu kabul edenler uygular.
    Kabul etmeyenler servislerini tercih eder.

Yalniz bilinmesi gereken birsey daha var.
    Ön koltukta bebek koltugu varsa sorun tesgil eder. Bebek koltugu oldugunda zaten Airbag iptal edilir.

Gerci Turet kardesimiz bunada cözüm sumuyor anlayanlar icin (agirlik sensorunu özenle ve bilincli secmek gerekiyor cocuk varsa)

Saygilar

Recoaga

@racoaga kardes

seninde dedigin gibi böyle bir durumda cocuk koltugu ya arka koltuga monte edilecek veya servise gidilip arabanin orjinalligi bozulmadan tamir ettirilecek.

benim bu yöntemi arastirmamin ve sunmamin amaci şu idi:
    boardumuzda ve başka boardlarda bir sürü bmw sahibinin airbag lambası ile sorunu oldugunu ve tüv alamadıklarını okudum.
    ekonomik bir çözüm arıyorlardı.
    aynı sorun bendede vardı. ve 2 yıl önce türkiyede koltuk sensörü değiştirtmiştim. fazla dayanmadı. çocukta yok.
    ebaydada benzer modullerin satıldığını gördüm. işe koyuldum. sonuç yukarıda...

karar araba sahibinin.
    Konu turet tarafından (30.Ekim.2008 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye RecoAga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gelsenkirchen/Hacibektas
    Tesekkür etmis
    733
    Tesekkür almis: 559 -> 462 konu
    Turet kardes
    tam anlaminda katiliyor
    calismalarinda basarilar diliyorum;
    Ama cocuklarimiz acisindan bu konuyada deginmeden olmaz diye düsünüyorum, cünkü bunlari bilmeyen arkadaslarimiz vardir muhakkak.

saygilar

Recoaga

Tecrübeli Üye elektroniker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    1,347
    Tesekkür almis: 1,196 -> 625 konu
    usta link calisimiyor - bi bakarmisin

Tesekkür etmis
    397
    Alıntı elektroniker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta link calisimiyor - bi bakarmisin

usta saat 12.00 itibariyle -www.imageshackede.us- sitesinde bir problem var galiba

ayni resmi rapidshare de yükledim
    altindaki linkden ulasabilirsin

Tecrübeli Üye elektroniker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    1,347
    Tesekkür almis: 1,196 -> 625 konu
    Alıntı turet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta saat 12.00 itibariyle -www.imageshackede.us- sitesinde bir problem var galiba

ayni resmi rapidshare de yükledim
    altindaki linkden ulasabilirsin

merhaba -- tesekkürler

selamlar
    Konu elektroniker tarafından (03.Kasım.2008 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye Conti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    323
    Tesekkür almis: 2 -> 2 konu

tskler

selam birader,
    benim bir sorum var,yardimci olan varsa cok sevinirim..
    havalandirma calismiyordu arabamda,entstufe diye bir parcayi yeni aldim ve taktim,
    ama bu seferde ön cama vermiyor havayi sadece...
    makinaya baglatip okuttum ama bisey bulamadilar,cünkü wegfahrsperre var diye,
    yani sizin anlicaginiz steuergeräte girilmiyor,hata var diye gösteriyor...
    hata codelari 243 zündkreis 6zylinder,
    123 kennfeld-kühlung,
    209 wegfahrsperre/diebstahlwarnanlage
    bmw kendisine göstersem cok para istiyorlar sadece cihaza baglamaya...
    bilen biri varsa ltf bana yazarlarsa sevinirim...
    vefasiz_67@hotmail.com
    tskler

Tesekkür etmis
    397
    Alıntı Conti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam birader,
    benim bir sorum var,yardimci olan varsa cok sevinirim..
    havalandirma calismiyordu arabamda,entstufe diye bir parcayi yeni aldim ve taktim,
    ama bu seferde ön cama vermiyor havayi sadece...
    makinaya baglatip okuttum ama bisey bulamadilar,cünkü wegfahrsperre var diye,
    yani sizin anlicaginiz steuergeräte girilmiyor,hata var diye gösteriyor...
    hata codelari 243 zündkreis 6zylinder,
    123 kennfeld-kühlung,
    209 wegfahrsperre/diebstahlwarnanlage
    bmw kendisine göstersem cok para istiyorlar sadece cihaza baglamaya...
    bilen biri varsa ltf bana yazarlarsa sevinirim...
    vefasiz_67@hotmail.com
    tskler
    arkadasim

malesef ben bu konuda yardimci olamayacagim
    googlede aratmada asagidaki sonuclar cikti

istersen bir bak, belki cözümü bulursun.

LINK

123 kennfeld-kühlung: thermostatgehäuse mit thermostat yaziyor
    ama hava sadece ön camda yoksa propbem thermostatda degildir.

kolay gelsin

Tecrübeli Üye zonex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    60
    Tesekkür almis: 97 -> 81 konu
    bende gecen Bmw´de 45€ lamba söndürmeye verdim.Tabi yazik bu paraya.Bu parayi vermektense ugrasmak daha mantikli.Alternatif olarak Laptoplada okuma aleti alarakta yapila bilir.Bu da maliyetli ama birkerelik para veriliyor.

Tesekkür etmis
    397
    Alıntı zonex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende gecen Bmw´de 45€ lamba söndürmeye verdim.Tabi yazik bu paraya.Bu parayi vermektense ugrasmak daha mantikli.Alternatif olarak Laptoplada okuma aleti alarakta yapila bilir.Bu da maliyetli ama birkerelik para veriliyor.

arkadasim

haklisinda.
    o internetten aldigin interfaceler veya diagnose aletleri bayagi ucuz olmasina ragmen, beraberinde verilen programi demo.
    ya sadece neler yapabilecegini gösteriyor, ya önemsiz birkac hatayi gösteriyor,
    yada hic hata silmiyor, verilerde degisiklik yapamiyor.

o cihazlari efektif kullanabilmek icin programini satin almaniz gerek.
    programlar cok pahali. crackli programlarin yüzde 99u viruslu.

üstelik her program her cihaza uyumlu degil.

interface, program, adapter, protokol konularinda fazla bilgin yoksa hic ugrasma.

20 pinli diagnose girisi olan bmw lerde (e39, e46,...)sadece yag, senelik bakim, fren yagi ve airbag lambasi ile ilgili birsey ariyorsan zymexx firmasinin sir3 aletini tavsiye edebilirim. redbul dosesinden biraz kücük bir cihaz. fiyati 50 euro
    bilgisayar istemez porta takinca üstündeki dügmelere basarak yukarida saydigim 4 islemden birini gerceklestirebilirsin.

ayni cihaz baska modeller icinde var. fiyati 130 euro kadar.

SAYFA BURADA