Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: almanya da issizlik parasi

Yeni Üye
    Tesekkür etmis
    43
    Tesekkür almis: 46 -> 12 konu

almanya da issizlik parasi

--------------------------------------------------------------------------------

İŞSİZLİK PARASI II (HARTZ IV) YASASI DAHA FAZLA İŞSİZLİK DAHA FAZLA YOKSULLUK DEMEKTİR

01 Ocak 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Hartz IV yasası Almanya’da işsizlere ve sosyal yardım alan kesime yönelik ciddi saldırılar içeriyor.

Bu yasada neler var, hangi haklarımız kısıtlanacak?

* 2.3 milyon işsiz Ocak 2005 tarihinden itibaren sosyal yardım düzeyinde ödenek almaya başlayacak. Bu miktar Doğu Almanya için 331 Euro, Batı Almanya için ise 345 Euro’dur.

55 yaşından büyük olanlar 18 ay, 55 yaşından küçük olanlar ise 12 ay yardım alacaklar. Bu süreler dolduktan sonra bizleri neler bekleyecek bu tamamen memurun insiyatifine kalmış bir olaydır. Keyfi olarak maaşları kesebilecek yada çok düşük ücretlerde iş gösterilecektir.

* Yine yasaya göre bu ödeneği alabilmek için hiç bir mal varlığının olmaması (araba, ev, bankada para vb.) şartı vardır. Yani 100 Euro’luk bir paranız bile olsa bu miktarı keserek ödenek verilecektir.

* Yasada olanlar bu saydıklarımızla bitmiyor, birinci derecede akrabalar içinde maddi durumu iyi olan varsa bu kırıntı halinde olan ödenek de verilmeyecektir.

Gösterilecek işlerde çalışmayanların ödeneğinden yüzde 30 kesinti yapılacaktır. Bu kişiler 25 yaşın altında ise 3 ay ev kirası dışında yardım verilmeyecektir.

Yani kısacası nasıl yaşarsan yaşa, aç kal, çal ne olursa olsun denmektedir. İşsizlik oranının yüksek olduğu gençlerimizi bu yasallarla suç işlemeye teşvik etmektedirler.

* Hasta statüsünde olan kişiler de eğer 3 saat çalışabilme durumu varsa (bu kişiler) mutlaka günde 3 saat çalışmakla yükümlü olacaklar.

* İşiz kaldınız eğer oturduğunuz evin kirası yüksek görülürse o evden taşınıp, daha ucuz bir eve taşınmak zorundasınız. Taşınma parası, masrafların karşılanması, üç aylık depozito ödeme yasal olarak desteklenmemektedir. Bu tamamen memurun vijdanına kalmış bir olaydır. İsterse size yardım eder. İstemezse etmez.

* İşsiz ve sosyal yardım alanlara posta ile içinde onlarca sorunun olduğu belgeler gelmeye başladı. Burada sorulan ve cevaplanması istenilen sorular eksiksiz doldurulmalıdır. Aksi durumda Ocak ayından itibaren para alamayabilirsiniz. Bu sorular ayrıntılı özgeçmiş sorularıdır. Ve kişilik haklarına aykırı olarak insanlardan bütün yaşamlarına dair bilgi istenmektedir.

HARTZ IV

"Is arayanlarin temel geçimini" yeniden düzenleyen Hartz IV reform paketinin özünü, issizlik yardimi ile sosyal yardimi birlestiren "Issizlik Parasi II" olusturuyor. Issiz kalanlar, simdiye dek oldugu gibi 12 ay Issizlik Parasi alacak.

Bu evli olan kisiler için önceki net maasin yüzde 67'i kadardir. Digerleri için bu rakam yüzde 63'e düsüyor. 55 yasin üzerindeki issizler ise en fazla 18 aya kadar Issizlik Parasi alabilirler. Issizlik Parasi süresinin bitiminden sonra issizlere, issizlik yardimi yerine sosyal yardim miktarina denk gelen "Issizlik Parasi II" ödenecek.

Issizlik Parasi II miktari nasil hesaplanir?

Eski eyaletler (Berlin dahil) yalniz yasayanlar standart yardim miktari olarak 311 Euro, evliler ise ayda 345 Euro alacak. Yeni eyaletlerde bu ödeme yalniz yasayanlar için 311, evliler için 298 Euro. Eger çiftin 14 yasin altinda çocuklari var ise, aileye, her çocuk basina standart miktarin yüzde 60'i ödenecek. Konutun büyüklügü makul ölçülerde ise, kira ve diger giderlerde yerel yönetimler tarafindan karsilanacak. Örnegin yalniz yasayan için 45 ile 50 m2 büyüklügündeki bir konut makul ölxçülerde kabul ediliyor. Eger evde fazla kisi varsa, kisi basina 15 m2 hesaplanir. Kira miktari, yöredeki kira ortalamasina göre belirlenir.

Kendi evi olanlarin durumu

Kendi evi ya da dairesi olupta Issizlik Parasi II alanlar, temelde oturduklari konutu bosaltmak ya da satmak zorunda degiller. Fakat konut 130 m2'den büyük oldugunda durum degisiyor. Yetkililler, bu durumda gerekli gördüklerinde konutun satilmasini isteyebilir. Ancak konut, gerçek degerinin yüzde 90'inin altinda satilamaz. Ayrica sahip olunan konutun borçlari tamamen ödenmedigi takdirde, sadece kalan ana borç miktari üstleniliyor. Yalniz kredi faizinden dogan borç ise dikkate alinmiyor.

Birikmis parasi olanlarin durumu

Issizlik Parasi II'de sahip olunan birikimlere sinir getirilixyor. Buna göre, sadece belirli miktarda servete sahip oxlan kisiler Issizlik Parasi II'yi alabilir. Burada sinir her yas ixçin 200 Euro'dur. Örnegin 45 yasinda olan bir kisi en fazla (45x200) 9 bin Euro'ya sahip olabilir. Bu sinirin üzerinde birikimi olan 45 yasindaki bir kisi, birikimlerini 9 bin Euro kalana kadar harcadiktan sonra Issizlik Parasi II'yi almaya hak kazanir. 1 Ocak 1948'den önce doganlar için birikimdeki muafiyet siniri, her yil için 520 Euro olmak kaydiyla en fazla 33 bin 880 Euro'dur. Ayrica çocuk basina da 4 bin 100 Euro muafiyet hakki taniniyor. Servetin hesaplanmasina, konut tasarruf hesabi (Bausparvertrag), cari ve tasarruf hesaplarindaki paranin yani sira hisse senetleri, emlak ve takilarda dahil ediliyor. Issizlik Parasi II, esi çalisip yüksek gelir elde edenlere de ödenmez.

Issizlik Parasi II ne zaman kesilir?

Issiz olan kisi kendisine bulunulan bir isi reddederse 3 ay için Issizlik Parasi II'den kesinti yapilir. Issizin bu tavrini sürdürmesi durumunda daha agir kesintilere de basvurulunabilir. Böyle kisilere dogrudan para vermek yerine gida yardimi yapilir. Yani kisi karneye baglanir.

Kimler sosyal yardim alir?

Ocak 2005'ten itibaren sosyal yardim sadece çalisamayacak durumda olanlara verilir. Issizlik Parasi II ise çalisabilen kisileri en kisa sürede is piyasasina kazandirmaktir.

2. 3 Beceriksiz bu yararli mesaj icin mert05 arkadasa tesekkür etmekte:

arif70,MISSX,SAFAK74

-=[ Bir beceriksiz centilmendir. Tesekkür buttonunu kullanir, spam yapmaz! ]=-

Tecrübeli Üye SAFAK74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasra Tavşan Adasından
    Tesekkür etmis
    328
    Tesekkür almis: 562 -> 295 konu
    is yerimiz sallantida, herhan kapi disari olabilirim

bu konu ile ilgili, bende kendimce bazi tedbirler almak istiyorum

benim 110 metrekare ev var, böyle durumlara gelmeden önce evimi satip geriye kalan parayi´da Türkiyede Emeklilik kasasina yatirsam olurmu ?

hic olmassa yasim gelince Emekli olurum diyiyorum, 14 sene beklemem lazim Emekli olmam icin

Böyle durumlarda Alman Hükümeti benden bu parayi geri getir burada harca diyebilir´mi ?

suan herseye hazirlikli olmak gerekiyor....

ben Harz 4 düstükten sonra Devlet evime el koyarsa, is isten gecmis oluyor

daha fazla bu konularla bilgisi olan Arkadaslar, yada siz söyleyin

Ne yapmamiz gerekiyor ?

Tecrübeli Üye KIRSEHIRMERKEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    sürgün yeri; ALMANYA
    Tesekkür etmis
    530
    Tesekkür almis: 498 -> 87 konu
    safak 74 aman evini falan satma. bence intihar et. saka bir yana suan hartz IV alanlar cogu calisandan daha iyi durumda iki cocugu olan bir adam 1300-1500 arasi para aliyor , calisanlar bu devirde 1000-1500 aliyor hele ara firmalarda 1000€ altinda alanlar var, calisan tasarruf edecegim diye düsünürken kisin adam hartz IV de yakiyor yakiyor kaleriferi fazlalik gelen parayida ödüyor harzt IV, öyle abartildigi gibi arabana tek dairelik icinde oturdugun dairene, belli bir parana karismiyor. üstelik bunlar yetmez gibi hartz IV alanlara dahada iyilestirilme yapilmasi icin calismalar var.. ben hartz IV falan almiyorum ama alan onlarca tanidigim var, alan kisileride kücümsemek insanliga yakismaz, ne oldum deme ne olacagim de, almanyada ne köklü firmalar kapandi kapaniyor ve kapanacagi düsüldügü zaman herkesin birer potansiyel hartz IV alicisi oldugu unutulmamalidir...

5. Beceriksiz bu yararli mesaj icin KIRSEHIRMERKEZ arkadasa tesekkür etmekte:

kebabcihasanemmi

-=[ Bir beceriksiz centilmendir. Tesekkür buttonunu kullanir, spam yapmaz! ]=-

Kicked
    Tesekkür etmis
    53
    Tesekkür almis: 12 -> 9 konu
    Cok dorgru,
    her an,
    tencere yuvarlanmis, seninki benimkinden kara
    olabiliyor!

Su dünyada hersey yalan, sadece hayatdan baska!
    Hayat aci, ama GERCEK!