Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: imar bankasi off shore zedeler

Üye saruhanli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    130
    Tesekkür almis: 31 -> 15 konu

imar bankasi off shore zedeler

slm arkadaslar .
    ben bi imar bankasi off shore zedesiyim .
    boardda cok dolastim ama bu banka ile ilgili bisey bulamadim .
    holdingzedeler var fakat imar zedeler yok .
    benim bilmek istedigim bu durumda olupta kurtulan varmi .
    varsa nasil kurtuldular.
    yardimlarinizi bekliyorum .
    hayirli günler

Kicked uludag16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uludagin etiginden
    Tesekkür etmis
    601
    Tesekkür almis: 2,966 -> 629 konu
    benim tanidim
    bri arkadas seni gibi madur
    benim bildigim
    imar bankasi cem uzan denen
    magluk diyecem parayi yurt disi cikardigi icin kibris off shore hesablari
    parayi alma sansin yok arkadasda cok ugrasti tr gitti parayi kurtarmak icin
    ama nafile
    ümüdi kirmak istemiyorum ama
    bosuna ugrasma

3. Beceriksiz bu yararli mesaj icin uludag16 arkadasa tesekkür etmekte:

saruhanli

-=[ Bir beceriksiz centilmendir. Tesekkür buttonunu kullanir, spam yapmaz! ]=-

Tecrübeli Üye
    Tesekkür etmis
    201
    Tesekkür almis: 152 -> 105 konu
    bi ara ödenecek deniliyordu ,tv duymusdum
    ziraat bankasi araciligiyla
    tr bir ziraat bankasina sor derim

saygilarimla
    samu

5. Beceriksiz bu yararli mesaj icin samu arkadasa tesekkür etmekte:

saruhanli

Yeni Üye
    Tesekkür etmis
    1,020
    Tesekkür almis: 5 -> 5 konu
    Selam kardes,
    off shore hesabin oldugu zaman devlete vergi vermedigin icin devlet
    mevduat a hic br sekilde garanti vermiyor vermezde, yuzde 100 risk oldugu icin yuzde 10 fazla alsanda yatirimcilar tarafindan hicbir sekilde
    tercih edilmiyor,yani anliyacagin hic sansin yok.

7. Beceriksiz bu yararli mesaj icin muradsinan arkadasa tesekkür etmekte:

saruhanli

Tecrübeli Üye amca0033 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    1,891
    Tesekkür almis: 801 -> 261 konu
    Arkadas Buyur:
    ziraat bankası'ndan Internette bir Arkadasa gelen cevap;

03.08.2006 tarih ve 26248 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 03.08.2006/10727 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; Mülga 4389 sayılı Bankalar Kanununun 14 üncü maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izni kaldırılan T. İmar Bankası T.A.Ş. nezdinde bulunan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun Bankanın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme iznini kaldırdığı tarihten geriye doğru bir ay içinde (03.06.2003 tarihi dahil), kıyı bankalarındaki hesapların yurt içi mevduata dönüştürülmesi suretiyle açılan hesapların hak sahiplerine, yeni düzenlenen ilişikteki taahhütname ve ibraname alınmak kaydıyla, 5021 sayılı Kanun ve söz konusu Bakanlar Kurulu Kararında belirlenen ödeme usul ve esasları çerçevesinde Bankamız aracılığıyla 04.09.2006 tarihinden itibaren ödenmeye başlanılmıştır.
    Ancak, İmar Bank Off-Shore Ltd. nezdindeki off-shore hesaplarına ilişkin olarak Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun internet sitesinden (www.tmsf.org.tr ) veya 0212 275 11 90 (7 Hat) telefon numaralarından detaylı bilgi alınması

9. Beceriksiz bu yararli mesaj icin amca0033 arkadasa tesekkür etmekte:

saruhanli

Tesekkür etmis
    1,891
    Off-shore'zede vergiye takıldı
    Yazı Boyutu
    Maliye Bakanlığı İmar off-shorezedelerinin paralarını alabilmesi için vergi borçlarını ödemeyi şart koşuyor.

Mahkeme kararıyla paralarını almaya hak kazanan İmar Bankası off-shorezedelerinin önüne 2003 öncesi vergi borçları çıktı. Bakanlar Kurulu, off-shorezedelerden paralarının ödenmesinden önce "kıyı bankacılığı işlemleri nedeniyle vergi borcum yoktur" belgesi istedi.

2001-2003 ARASINI KAPSIYOR
    HAREKETE geçen Maliye, mudilerin 2001, 2002 ve 2003 yıllarında offshore gelirleri ve bunların beyan edilip edilmediğini araştırmaya başladı. 11 bin 300 off-shorezedenin yüzde 95'inin 2001-2003 arasında kazandığı faizi vergilendirmediği belirlendi.

BORÇLU BİLE ÇIKABİLİRLER
    MUDİLER sadece İmar Bankası'ndan değil, tüm bankalardan elde ettiği kazançların vergisini ödeyecek. Bu durumda verginin aslı, gecikme faizi ve cezasıyla birlikte kimi off-shorezedenin alacağından daha fazla borcu olabileceği hesaplandı. Borçlar için başvurular bugün başlıyor.

İmar off-shorzedesine sürpriz vergi borcu

Paralarını almaya hak kazanan İmar off-shorezedeleri 2003 yılı öncesi vergi borcunu ödeyecek. Vergi faiz ve cezası nedeniyle kimi İmar Bankası mudileri alacaklı değil borçlu bile çıkabilecek.

İmar Bankası'nda off-shore hesabı olup bankaya el konulmadan son bir ay içinde mevduata dönen mudilere paralarının ödenme kararının önüne şimdi de vergi engeli çıktı. Bakanlar Kurulu, İmar off-shorezedelerine paralarının ödenmesinden önce vergi 'kıyı bankacılığı işlemleri nedeniyle vergi borcum yoktur' belgesi isteyince Maliye mudilerin 2001, 2002 ve 2003 yıllarında offshore gelirleri ve bunların beyan edilip edilmediğini araştırmaya başladı. Alacaklı 11 bin 300 kişinin yüzde 95'inin bu dönemlerde elde ettiği gelirler nedeniyle beyanname vermediği ortaya çıktı. Mudiler sadece son bir ay içinde mevduata çevirdiği ve mahkeme kararı ile almaya hak kazandıkları paralardan değil bu yıllar içinde off-shoredan elde ettiği tüm gelirlerinin vergisini, gecikme faizini ve bir kat da cezasını ödeyeceği için bir çok mudinin alacağı paradan fazla vergi ödemesi gerekecek.

ÖZEL BİRİM KURULDU
    Off-shore gelirlerinin 2001'de yüzde 50.7'si, 2002'de yüzde 87.4'ü, 2003'te ise 600 YTL'yi geçecek aşan kısmın yüzde 57.5 vergiden muaftı. Mudiler geri kalan tutarlarını beyan edip ödemiş olmaları gerekiyordu. Ancak beyanname vermeyen İmar mudileri şimdi bu vergi ve cezalar dolayısıyla tarhiyat öncesi ve sonrası mükellefin uzlaşma ve mahkeme hakkına da sahip olduğu için işlemlerin de uzaması bekleniyor. Maliye Bakanlığı ise bu dönemler içinde beyanname veren mudilerin daha da mağdur olmaması için harekete geçti. Bakanlık İmar mudilerinin 2003 öncesine ait kazançlarının ve bunun ne kadarının vergiye tabi olup olmadığının araştırılmasında işlemlerin uzamaması için Gelir İdaresi Başkanlığı'nda özel birim kurdu. İmar off-shorezedeleri bugünden itibaren vergi dairesine başvurduğundan vergi dairesi bilgileri Ankara'daki özel birime geçecek. Ankarada'ki birim mudilerin geçmişe yönelik vergi borçlarını çıkararak vergi dairesine bildirecek. İmar off-shorezedeleri vergilerini ödeyip 'borcu yoktur' yazısını alabilecek. Bu yazı ile mahkeme kararı ile kazandıkları haklarını geri alabilecekler.

Vergi dairelerinde kuyruklar oluştu

İMAR off-shoreda hesabı olup bankaya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulmadan bir ay önce hesaplarını mevduata çeviren mudiler de parasını alabilmek için vergi dairelerinde kuyruklar oluşturuyor. Yaklaşık 11 bin kişiye ait olan 630 milyon YTL'yi TMSF Ziraat Bankası'na yatırdı. Ancak vergi incelemeleri nedeniyle mudiler paralarını henüz alamıyor.

100 YTL kazancı olan 96 YTL vergi ödeyecek

2001 faiz kazancı 100 YTL
    2001 indirim oranı % 50.7
    Üzerinden vergi ödenecek tutar 49.3 YTL
    Vergi oranı % 20
    2001 vergi borcu 9.86 YTL
    Gecikme faizi 38.2 YTL
    Vergi cezası 48.06
    Toplam ödenecek vergi 96.12 YTL

SABAH Yayın Tarihi : 09 Eylül 2006 Cumartesi 04:59:19 Güncelleme :09 Eylül 2006 Cumartesi 09:37:40

11. Beceriksiz bu yararli mesaj icin amca0033 arkadasa tesekkür etmekte:

saruhanli

Tesekkür etmis
    1,891
    Hasan Yaşar Özfidan Yazıyor... ozfidan@haberx.com
    İMAR BANKASI OFF SHORE ZEDELERİ NE YAPABİLİR?
    21.07.2003, 17:35 Öncelikle bu durumda olanları sakin olmaya ve panik yapmamaya davet ediyorum

İMAR BANKASI OFF SHORE ZEDELERİ NE YAPABİLİR?

Okuyucularımdan gelen yoğun istek üzerine bu konuda bir yazı yazma gereğini duydum. Öncelikle bu durumda olanları sakin olmaya ve panik yapmamaya davet ediyorum.

Off-Shore Bankacılığına kısaca değinecek olursak, off-shore, ingilizce kökenli “Kıyı Açıklarında.” Anlamına gelen bir sözcüktür. Off-Shore Bankalar, yabancı bir ülkede kurulmakta ve vergi yasalarının hakimiyeti dışına çıkarak müşterilerine daha fazla faiz verme olanağına sahip bulunmaktadırlar. Buna karşılık Bankacılık sistemi içersinde off-shore için bir mevduat garantisi bulunmadığından şimdi off-shore zedelerin yaşadığı bazı sıkıntılar yaşanmaktadır.

Uzanların off-shore hesabı bulunan vatandaşları bir şekilde mağdur etmeyerek, gelecek seçimler için iktidar ile yapılan politik savaşta gelişmeleri kendi leyhlerine çevirerek, bir adım öne geçmeyi hedeflediklerini sanıyorum. Çünkü, Uzanlar off-shore hesaba yönelenlerin büyük bir çoğunluğunun küçük tasarruf sahipleri olduğunu ve bu kişilerin ve yakınlarının güvenini sağlayarak gelecek seçimlerde oyların kendilerine akacağını çok iyi biliyorlar.

Bu arada kapatılan İmar Bankası'nın muhabir bankası olduğu İmar Bank Off Shore, Off Shore hesabı bulunan mudilerinin başvurması için adres verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilerek faaliyetlerine son verilen İmar Bankası'nın muhabirliğini yaptığı İmar Bank Off Shore mudilere yönelik bir duyuru yayımladı. Duyuruda, İmar Bank Off Shore'un Türkiye'deki muhabir bankası konumundaki İmar Bankası T.A.Ş'nin bankacılık faaliyetlerine son verildiği, buna karşılık İmar Bank Off Shore'un "Faaliyetlerine ve hizmetlerine aynen devam ettiği." vurgulandı. Muhabir banka konumundaki İmar Bankası T.A.Ş'nin faaliyetlerinin sona ermesi nedeniyle İmar Bank Off Shore mudilerinin 21 Temmuz 2003 tarihinden itibaren Banka ile ilgili olarak Tavşanoğlu Hukuk Bürosu'na başvurmaları istendi. Hukuk Bürosu'nun adres ve telefon bilgileri şöyle: Ortaklar Caddesi. Nasuhbey Apt. B Blok No: 1 Mecidiyeköy/İstanbul. Tel: 0546 222 80 01 (4 hat), Faks: 0546 222 80 05 (3 hat). Hukuk Bürosundan yapılan ayrı bir açıklamayla da 21.07.203 Tarihinden itibaren off-shore da 10 Milyar Liraya kadar hesabı bulunanlara makbuz ve ibraname karşılığı ödemelerin yapılmaya başlanacağı belirtildi.
    Dava sürecine gelecek olursak, hernekadar bu konuda açılan davalar olumsuz sonuçlansa da İmar Bankasının bulunduğu bölgede off-shore hesabı bulunanlar, banka çalışanlarının yardımıyla birbirleriyle tanışabilirler ve birlikte hareket ederek hukuki süreci başlatabilirler.

Bu konuda internette Av. Mehmet S. Tikicinin “Off-shore zede müvekkili olan meslektaşlarıma bir haberim var. Daha önce dava açtığı halde sonuş alamayan off-shore zedeler için bir şans doğdu. Bu konuda bilgi almak isteyenler bana başvurabilirler.” Başlıklı yazısını görünce kendisiyle temasa geçtim. Kendisinden mağdur olan vatandaşlarımıza yönelik aydınlatıcı kısa bir açıklama yapmasını ve yapacağı bu açıklamayı köşemde yayınlamak istediğimi belirttim. Kendisinin verdiği cevabi yazıda aslında benim için birşeyler hazırladığını fakat yayınlanması hakkında bazı tereddütlerinin olduğunu belirtti. Neden olarak Türkiye’de daha önce dava açanlar davalarını kaybetmiş olmalarına rağmen ortak davalar üstlendiği Almanya’da bazı Türk off-shore zedeler için Kreiss Bank esas alınarak Almanya’da açılan davaların kazanıldığını, konunun haber olması hakkında Almanyadaki meslektaşlarının onayını almak zorunda olduğunu ve bunun için benden biraz zaman istediğini bildirdi. Bende kendisinden bu konuda açıklayıcı bilgi geldiğinde sizleri haberdar etmeye çalışacağım.

Bankanın fona devredildiği gün olan 03.07.2003 Tarihinden sonra bütün hesaplar dondurulmuş bulunmaktadır. Hernekadar İmar Bankasında parası olanların paralarının sigorta kapsamında olduğu ve paralarının ödeneceği her defasına belirtilsede, aradan uzun bir süre geçmesine rağmen henüz ödeme takvimi dahi belli olmamıştır. Buda 03.07.2003. Tarihinden sonra faiz alamayacak olan ekonomik krizden dolayı Aile bütçelerine katkıda bulunmak isteyen mevduat sahiplerini zor durumda bırakacaktır. Bu kişiler için 1 günün dahi faizi önemlidir ve vatandaşlar mağdur edilmemelidir.
    Konu amca0033 tarafından (10.Mayıs.2010 Saat 21:57 ) değiştirilmiştir.

13. Beceriksiz bu yararli mesaj icin amca0033 arkadasa tesekkür etmekte:

saruhanli