Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 57 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TRde Emekli olabiliyormus? (Alman Vatandaslari)

Tecrübeli Üye
    Tesekkür etmis
    44
    Tesekkür almis: 12 -> 9 konu
    Alıntı Techniker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaslar dogru, izin alarak Alman vatandasi olanlar dava acarak, türkiyeden emekli olabiliyorlar.

Ben bu gün bu isin uzmani olan , köln de de bürosu olan avukat kenter ile görüstüm.

Istiyen kendisi su an ankarada , bilgi edine bilir.

Av. Ahmet Turan KENTER

Tel: (0 312) 433 29 55 Faks: (0312) 435 94 99
    arkadasim Avukat kenterle görüstügünü yaziyorsin peki ne dedi Avukat size bizimle Paylasirsan sevinirim herkezin Avukati aramisina gerek kalmaz.

Tecrübeli Üye Techniker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    La Habana / Cuba
    Tesekkür etmis
    626
    Tesekkür almis: 463 -> 221 konu
    Alman vatandaslarinda , sadece türk vatandasi olduklari süreyi borclanarak emekli olabileceklerini söyledi.
    Ilk önce normal ssk ya basvuruyorlar , ret cavabi gelince mahkemeye bas vuruyorlar (onun icinde 1000€ istiyor), cünkü örnek davalar var, mahkemeye veripte aylik alanlar var.
    Ben benim hanim icin basvurdum.
    Ilk önce 300€ istiyor , maas baglandimi , iki emekli maasini aliyor..
    Telefon edip görüsün , size olup olmayacagini , ne kadar yatiricaginizi ve ne zaman emekli olucaginizi söylüyor...
    Avukat kenter in Ankarada ve köln de bürosu var , zamaninda annem ve babamin emeklilik islerini de o yapmisti , kendisini tanirim..
    Konu Techniker tarafından (10.Temmuz.2010 Saat 19:27 ) değiştirilmiştir.

3. Beceriksiz bu yararli mesaj icin Techniker arkadasa tesekkür etmekte:

kamanli59

-=[ Bir beceriksiz centilmendir. Tesekkür buttonunu kullanir, spam yapmaz! ]=-

Tecrübeli Üye
    Tesekkür etmis
    44
    sagolasin kardes bilgiler icin bende yakinda izine gidecegim ozaman orda bir arastiracagim

Tecrübeli Üye Techniker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    La Habana / Cuba
    Tesekkür etmis
    626
    Tesekkür almis: 463 -> 221 konu
    Alıntı fedayi38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sagolasin kardes bilgiler icin bende yakinda izine gidecegim ozaman orda bir arastiracagim
    Arkadasim gitmeden önce bir avukata telefon et , sor , sormak bedava.
    Direkt ssk ya sorarsan sana yanlis bilgi verirler , ssk mahkemeye vermenden korkar , cünkü sen bu hakkini onlardan zorla alicaksin.Sen bir telefon et, ondan sonra ne yapicana karar verirsin.
    Cünkü mavi kartta senin bütün haklarinin korunacagini yaziyor, hatta TC. kimlik nosu bile yaziyor, sen buna dayanarak hakkini alacaksin.

Yesim hanimla görüs kendisi cok yardimci oluyor...
    Konu Techniker tarafından (11.Temmuz.2010 Saat 12:53 ) değiştirilmiştir.

6. 2 Beceriksiz bu yararli mesaj icin Techniker arkadasa tesekkür etmekte:

Bay34,fedayi38

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Deutschland
    Tesekkür etmis
    213
    Tesekkür almis: 118 -> 67 konu
    Herkes emekli emekli iyide bu cesmenin suyu nereden gelecek.Dünyanin hangi ülkesinde var böyle bir sistem.Bir zamanlar süper emeklilikte vardi,ne oldu onlarin durumu? sonra sakin emeklemeyin

http://www.hukuk24.de/emeklilik/emeklilik.html

8. Beceriksiz bu yararli mesaj icin Benim_o arkadasa tesekkür etmekte:

niobe45

Tecrübeli Üye
    Tesekkür etmis
    44
    Alıntı Techniker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim gitmeden önce bir avukata telefon et , sor , sormak bedava.
    Direkt ssk ya sorarsan sana yanlis bilgi verirler , ssk mahkemeye vermenden korkar , cünkü sen bu hakkini onlardan zorla alicaksin.Sen bir telefon et, ondan sonra ne yapicana karar verirsin.
    Cünkü mavi kartta senin bütün haklarinin korunacagini yaziyor, hatta TC. kimlik nosu bile yaziyor, sen buna dayanarak hakkini alacaksin.

Yesim hanimla görüs kendisi cok yardimci oluyor...
    Kardes dedigin dogru bende vermis oldugun telefon numarasini aradim ve Asli hanimla görüstüm ve alman vatandasininda emekli olabilecegini söyledi sadece Mavi karti getir yeter dedi.Daha fazla detayini sormadim anliyacagin kisa kestim Alman vatandasi TR den emekli olurmu olmazmi dedim ve olur degince derine dalmadan tessekür ettim.

Tecrübeli Üye 64bjk64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    379
    Tesekkür almis: 131 -> 81 konu
    by 1964 kardesimiz dogru söylüyor ben ekstra SSK Genel müdürlügüne telefon actim ve ögrendim.Sayet izinli olarak Alman Vatandasi olmus isek olunabiliyor ama sartlari Alman Vatandasi olmadan SSK da ödenmis prim olmasi gerekiyormus...Söyle böyle 40000€ para istiyorlar ve en erken 46 yasindan itibaren Türkiyeden Maas alabiliyorsunuz...
    Saygilar....Not. ödenen prim standart degil kur üzerinden...
    imkanim olsaydi ben yapardim......

Kicked epceli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri/almanya
    Tesekkür etmis
    114
    Tesekkür almis: 195 -> 92 konu
    Alıntı fedayi38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar Post Gazetesinin Yayinlamis oldugu metinde Tarih Mayis 2010.
    Alman tabiiyetine gectikleri icin Türk vatandasligini yitirenler Türkiyede yeniden borclanarak emekli olabiliniyormus ne kadar dogru bir bilgim yok sadece Gazetede yazilanlari aktariyorum.
    Bu konuda genis bilgisi olan Arkadaslar lütfen burada paylasalim

Selamlar

hemsom haticeye bakma netice bak ben almanyada 33 calismiligim var
    Haziran 20 türkiyeden emekli oldum ayni sorun amcaminda var ben bunu üstüne basa basa ssk sordum alman vatandasi
    üstelik mavikartli biri olan biri yargitaya dava acmis yargitayin karari ne zaman bir daha türk vatasligina tekral gecerse emekli olma hakki doguyormus ve yalnizca alman vatasi olanlarin sansi yok ssk arar email yazarsan yargitayin vermis oldugu karari istiyebilirsin

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Dortmund
    Tesekkür etmis
    84
    Tesekkür almis: 1,255 -> 878 konu
    Alıntı epceli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hemsom haticeye bakma netice bak ben almanyada 33 calismiligim var
    Haziran 20 türkiyeden emekli oldum ayni sorun amcaminda var ben bunu üstüne basa basa ssk sordum alman vatandasi
    üstelik mavikartli biri olan biri yargitaya dava acmis yargitayin karari ne zaman bir daha türk vatasligina tekral gecerse emekli olma hakki doguyormus ve yalnizca alman vatasi olanlarin sansi yok ssk arar email yazarsan yargitayin vermis oldugu karari istiyebilirsin

Arkadasim,mevcut yasalara göre Türkvatandasi olmayanlarin 3201 sayili yasa geregi borclanarak emekli olma sansi yok,fakat bu konuda bir örnek mahkeme kararlari var bunlardan biri http://beceriksizler.beep.to/showthread.php?t=970159
    403 sayili Türk vatandaslik kanunu 29 maddesinde kazanilmis haklar sakli kalmak kaydiyla (403 sayili yasa TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN

Kanun No. 5203 Kabul Tarihi : 29.6.2004

MADDE 1. - 11.2.1964 tarihli ve 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Madde 29. - Bu Kanun gereğince Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, kayıp tarihinden başlayarak yabancı muamelesine tâbi tutulur. Ancak doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları; Türkiye Cumhuriyetinin millî güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak
    kaydıyla, askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü ve seçme-seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tâbi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Kanunun 33 ve 35 inci madde hükümleri saklıdır.
    MADDE 2. - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3. - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.)

Türkvatandasi yillarinda Almanya'da calisip (Türkiye'de calismisligi olmayan icin)sonradan bakanlar kurulu karari ile vatandasliktan cikmis olanlarinda kazanilims hak olarak degerlendirmis olan mahkeme kararlari oldugunu söyleyen avukatla görüstüm,bu konuda mahkemeler farkli görüste olabilir onun icin mevcut kazanilmis bir mahkemenin örnek göstererek mahkemeye bas vurmak lazim,bu konularda her gecen gün gelismeler oluyor bekleyip görmek lazim.

Tecrübeli Üye anka245 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    384
    Tesekkür almis: 441 -> 287 konu
    Alıntı 64bjk64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    by 1964 kardesimiz dogru söylüyor ben ekstra SSK Genel müdürlügüne telefon actim ve ögrendim.Sayet izinli olarak Alman Vatandasi olmus isek olunabiliyor ama sartlari Alman Vatandasi olmadan SSK da ödenmis prim olmasi gerekiyormus...Söyle böyle 40000€ para istiyorlar ve en erken 46 yasindan itibaren Türkiyeden Maas alabiliyorsunuz...
    Saygilar....Not. ödenen prim standart degil kur üzerinden...
    imkanim olsaydi ben yapardim......
    öyle 46 yasindan sonra emekli aliyorsun hikayesi yok arkadasim milleti yaniltmayin evet 46 yasinda emekli olabilirsin ama almanyada calisiyor yada herhangi bir yardim aliyorsan 5 kurus emekli maasi alamzsin .

Tecrübeli Üye dnz 20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    272
    Tesekkür almis: 53 -> 31 konu
    arkadaslar ben 2,5 sene türkiyede calistim ve 15 ay askerlik yaptim su an alman vatandasiyim 8 sene oldu alman olali ve gectigime pismanim izinden önce sgk emeklilik borclanmasi icin dilekce yazdim ve gecen hafta cevap geldi malesef alman vatandasi oldugunuz icin olmuyor tekrar türk vatandasi olursak oluyormus bu resmen cifte standart

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Deutschland
    Tesekkür etmis
    213
    Tesekkür almis: 118 -> 67 konu
    Alıntı dnz 20 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar ben 2,5 sene türkiyede calistim ve 15 ay askerlik yaptim su an alman vatandasiyim 8 sene oldu alman olali ve gectigime pismanim izinden önce sgk emeklilik borclanmasi icin dilekce yazdim ve gecen hafta cevap geldi malesef alman vatandasi oldugunuz icin olmuyor tekrar türk vatandasi olursak oluyormus bu resmen cifte standart
    Neresi isine gelirse orasi olmaz öyle sey

Tecrübeli Üye dnz 20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    272
    Tesekkür almis: 53 -> 31 konu
    Alıntı Benim_o Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neresi isine gelirse orasi olmaz öyle sey

nedemek isine neresi gelirse orasi sen türk vatandasi olarak almanyada emekli olabiliyorsan ben alman vatandasi olarak niye tr de emekli olmayayim benimde orada calismisligim var bu cifte standart degilde ne? para olunca merkeze yatirin ekonomi düzelince ihtiyacimiz yok öylemi

17. Beceriksiz bu yararli mesaj icin dnz 20 arkadasa tesekkür etmekte:

Techniker

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Çarşı Stuttgart
    Tesekkür etmis
    687
    Tesekkür almis: 57 -> 32 konu
    önemli bir konu alman vatandasi olarak trden emekli olanlar varsa nasil yaptiklarini buraya yazsinlar.
    yardimci olurlarsa memnun oluruz.

Nereden
    Dortmund
    Tesekkür etmis
    84
    Alıntı dnz 20 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Arkadasim,Almanya'da Türkvatandasi olarak kac yil calismisliginiz var,Tr'de calismis oldugunuz yil,dogum tarihi,kac cocugunuz var ? Bu konuda bilgi verebilirseniz belki biraz daha bilgi alabilirsiniz.

Nereden
    Dortmund
    Tesekkür etmis
    84
    Alıntı bozo07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    önemli bir konu alman vatandasi olarak trden emekli olanlar varsa nasil yaptiklarini buraya yazsinlar.
    yardimci olurlarsa memnun oluruz.

Buraya bakin ! http://beceriksizler.beep.to/showthread.php?t=970159

Tecrübeli Üye 64bjk64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tesekkür etmis
    379
    Tesekkür almis: 131 -> 81 konu
    Alıntı anka245 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öyle 46 yasindan sonra emekli aliyorsun hikayesi yok arkadasim milleti yaniltmayin evet 46 yasinda emekli olabilirsin ama almanyada calisiyor yada herhangi bir yardim aliyorsan 5 kurus emekli maasi alamzsin .
    Arkadasim yazdigim yaziyi iyecene oku ondan sonra Cevap ver ab 46 ayrica ben SSK dan duydugumu Anse ettim kardeslerimize faydasi olsun diye yoksa genis bilgi tabiki SSK Genel Müdürlügü....

Saygilarimla Arz ederim...